Cena platyny

16 stycznia, 2021 By magdalenaklys
Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były niezwykle burzliwe, traktowana spośród pogardą od momentu jej odkrycia czyli XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra a następnie nastał XX wiek i stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje 30 razy rzadziej aniżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą i srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, aczkolwiek szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne i chemiczne.
Jak niezwykle cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat stawki platyny można uzyskać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Cena platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy albo objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tu jeszcze zauważamy spadek aczkolwiek mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uwarunkowana jest od podobnych czynników, które oddziałują na wartość srebra czy złota. ale co tak właściwie na nią wpływa ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, postęp technologiczny oraz inflacja. Jest to jednak niezwykle intuicyjne dla nas, aczkolwiek to nie wszelkie czynniki.
Kwota platyny uwarunkowana jest także od wpływy Republiki Południowej Afryki oraz sektora motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie oryginalne czynniki, a dlaczego one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż tego metalu jest tam wykorzystywana, stąd jeżeli rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony stawka platyny się przemieni.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Podlinkuj wpis: